Diecezjalne | 15 maja 2022

Dzień Lektora 2022

Dzień Lektora powrócił do swojej formuły sprzed pandemii. W sobotę 14 maja spotkaliśmy się w Gnieźnie, aby uczestniczyć w błogosławieństwie nowych lektorów, ceremoniarzy i animatorów, a w tym roku po raz pierwszy także kantorów.

Spotkanie rozpoczęło się w auli Centrum Edukacyjno-Formacyjnego. Po odśpiewaniu hymnu ministranckiego „Króluj nam Chryste”, zgromadzonych powitał nasz duszpasterz ks. Jakub Dębiec. Następnie wraz z kl. Erykiem Danielem przedstawili, czym jest przeżywana w naszej archidiecezji peregrynacja Obrazu Jasnogórskiego oraz co to oznacza dla parafialnych wspólnot LSO. Następnie przeszliśmy do podsumowania poszczególnych szkół liturgicznych. Najpierw kl. Piotr Mroczkowski podsumował I Archidiecezjalną Szkołę Kantora, którą ukończyło 10 lektorów. Wyróżnienie otrzymał Damian Kamiński z parafii pw. Św. Królowej Jadwigi w Inowrocławiu. Następnie ks. Rafał Wojciechowski podsumował 16 edycję Archidiecezjalnej Szkoły Ceremoniarza, którą ukończyło 49 lektorów. Wyróżnienie otrzymali: Kamil Błaszczyk z parafii pw. św. Wawrzyńca w Słupcy, Franciszek Kasprzak z parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Węglewie, Nikodem Krych z parafii pw. św. Stanisława w Żydowie, Mateusz Pańczak z parafii pw. Narodzenia NMP w Pyzdrach i Mateusz Rymarczyk z parafii pw. Wniebowzięcia NMP (Ojców Paulinów) w Wągrowcu. Pozostając w temacie ceremoniarzy, Michał Fredyk z parafii pw. bł. Radzyma Gaudentego w Gnieźnie przedstawił czym jest formacja stała ceremoniarzy w naszej archidiecezji i zachęcił nowych ceremoniarzy do udziału w niej. Następnie podsumowania V Archidiecezjalnej Szkoły Animatora, którą ukończyło sześciu lektorów dokonał ks. Przemysław Robaszkiewicz. Przekazane zostały również informacje o bieżącej działalności duszpasterstwa, w tym o rozwijającym się serwerze na Discordzie.

Następnie przeszliśmy do Katedry, gdzie po instrukcji liturgicznej, w południe rozpoczęła się Msza święta wotywna o św. Wojciechu. Przewodniczył jej biskup pomocniczy naszej archidiecezji bp Radosław Orchowicz, który skierował także swoje słowo. Po homilii miało miejsce błogosławieństwo lektorów, kantorów i ceremoniarzy, a po modlitwie po Komunii – animatorów. Na koniec Mszy świętej delegacja tych, którzy przyjęli błogosławieństwa, podziękowała Księdzu Biskupowi.

Mszę świętą koncelebrowali diecezjalni duszpasterze LSO, członkowie Archidiecezjalnej Rady LSO, wikariusz generalny archidiecezji, rektor gnieźnieńskiego seminarium oraz dekanalni i parafialni opiekunowie LSO, łącznie blisko 50 kapłanów.

Błogosławieństwo otrzymało 174 lektorów, 10 kantorów, 50 ceremoniarzy i 6 animatorów, a w całym spotkaniu, łącznie z towarzyszącymi lektorami, uczestniczyło ponad 300 osób.

|
Diecezjalne • Formacyjnie

Rusza XVIII edycja Szkoły Ceremoniarza

Nowy rok szkolny rozpoczął się na dobre, także i my ruszamy z naszą szkołą liturgiczną. Na pierwszy ogień oczywiście idzie Archidiecezjalna Szkoła Ceremoniarza, organizowana w tym roku po raz osiemnasty. ASC w tym roku czekają pewne zmiany. Pierwsza – na Szkołę Ceremoniarza składać się będą cztery spotkania. Trzy z nich będą trwały cały weekend, a […]

Diecezjalne i ogólnopolskie • Sportowo

XVIII Mistrzostwa Polski LSO

W zeszłym roku, po powrocie jednej z naszych drużyn z mistrzostw w Kołobrzegu powiedzieliśmy sobie, że my to zrobimy lepiej. Jak powiedzieliśmy, tak chcieliśmy zrobić. Czy się udało? Nie nam oceniać. Ale ilość pozytywnych głosów i zadowolenie na twarzach 1400 uczestników XVIII Mistrzostw Polski LSO o Puchar KnC mówią, że na pewno było warto. Mistrzostwa […]