Diecezjalne | 15 maja 2022

Dzień Lektora 2022

Dzień Lektora powrócił do swojej formuły sprzed pandemii. W sobotę 14 maja spotkaliśmy się w Gnieźnie, aby uczestniczyć w błogosławieństwie nowych lektorów, ceremoniarzy i animatorów, a w tym roku po raz pierwszy także kantorów.

Spotkanie rozpoczęło się w auli Centrum Edukacyjno-Formacyjnego. Po odśpiewaniu hymnu ministranckiego „Króluj nam Chryste”, zgromadzonych powitał nasz duszpasterz ks. Jakub Dębiec. Następnie wraz z kl. Erykiem Danielem przedstawili, czym jest przeżywana w naszej archidiecezji peregrynacja Obrazu Jasnogórskiego oraz co to oznacza dla parafialnych wspólnot LSO. Następnie przeszliśmy do podsumowania poszczególnych szkół liturgicznych. Najpierw kl. Piotr Mroczkowski podsumował I Archidiecezjalną Szkołę Kantora, którą ukończyło 10 lektorów. Wyróżnienie otrzymał Damian Kamiński z parafii pw. Św. Królowej Jadwigi w Inowrocławiu. Następnie ks. Rafał Wojciechowski podsumował 16 edycję Archidiecezjalnej Szkoły Ceremoniarza, którą ukończyło 49 lektorów. Wyróżnienie otrzymali: Kamil Błaszczyk z parafii pw. św. Wawrzyńca w Słupcy, Franciszek Kasprzak z parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Węglewie, Nikodem Krych z parafii pw. św. Stanisława w Żydowie, Mateusz Pańczak z parafii pw. Narodzenia NMP w Pyzdrach i Mateusz Rymarczyk z parafii pw. Wniebowzięcia NMP (Ojców Paulinów) w Wągrowcu. Pozostając w temacie ceremoniarzy, Michał Fredyk z parafii pw. bł. Radzyma Gaudentego w Gnieźnie przedstawił czym jest formacja stała ceremoniarzy w naszej archidiecezji i zachęcił nowych ceremoniarzy do udziału w niej. Następnie podsumowania V Archidiecezjalnej Szkoły Animatora, którą ukończyło sześciu lektorów dokonał ks. Przemysław Robaszkiewicz. Przekazane zostały również informacje o bieżącej działalności duszpasterstwa, w tym o rozwijającym się serwerze na Discordzie.

Następnie przeszliśmy do Katedry, gdzie po instrukcji liturgicznej, w południe rozpoczęła się Msza święta wotywna o św. Wojciechu. Przewodniczył jej biskup pomocniczy naszej archidiecezji bp Radosław Orchowicz, który skierował także swoje słowo. Po homilii miało miejsce błogosławieństwo lektorów, kantorów i ceremoniarzy, a po modlitwie po Komunii – animatorów. Na koniec Mszy świętej delegacja tych, którzy przyjęli błogosławieństwa, podziękowała Księdzu Biskupowi.

Mszę świętą koncelebrowali diecezjalni duszpasterze LSO, członkowie Archidiecezjalnej Rady LSO, wikariusz generalny archidiecezji, rektor gnieźnieńskiego seminarium oraz dekanalni i parafialni opiekunowie LSO, łącznie blisko 50 kapłanów.

Błogosławieństwo otrzymało 174 lektorów, 10 kantorów, 50 ceremoniarzy i 6 animatorów, a w całym spotkaniu, łącznie z towarzyszącymi lektorami, uczestniczyło ponad 300 osób.

|
Diecezjalne

MINISTRANCKIE PROMO (Gniezno 2022)

Kilka tygodni temu grupa ceremoniarzy naszej archidiecezji na czele z Michałem Fredykiem wpadła na pomysł stworzenia filmiku promującego służbę przy ołtarzu w naszej archidiecezji. I zaczęli powoli ten pomysł realizować. Z pomocą przyszedł Filip Pawlak, na co dzień zaangażowany KSM-owiec rodem z Kruszwicy, rozwijający własne studio nagrań PRO-ARTE. I tak, dzięki tej współpracy narodziło się […]

Diecezjalne i ogólnopolskie • Sportowo

Będziemy Gospodarzami Mistrzostw Polski!

To marzenie zrodziło się wcale nie tak dawno, kiedy po powstaniu Diecezjalnej Rady LSO, planowaliśmy nasze dalsze działania. Splot różnych wydarzeń sprawił, że nadszedł czas, aby podjąć się tego wyzwania. Gniezno będzie Gospodarzem XVIII Mistrzostw Polski LSO w Piłce Nożnej Halowej o Puchar KnC. Odbędą się one w dniach 26-27 czerwca 2023 roku. Po Nowym […]