Diecezjalne • Formacyjnie | 29 września 2023

Rusza VII Archidiecezjalna Szkoła Animatora

NUTKA HISTORII

Archidiecezjalna Szkoła Animatora powstała w 2016 roku. Od początku jej układ zakładał wakacyjny wyjazd szkoleniowy w góry oraz spotkania w ciągu roku, obejmujące warsztaty z pedagogiki czy psychologii. W roku szkolnym 2023/2024 rusza jej VII edycja.


ASA to „szkoła dla wytrwałych”, dla tych, którzy po ASC szukają czegoś więcej i chcą jeszcze bardziej zaangażować się w LSO swojej parafii, a także naszej diecezji. Głównym zadaniem animatora jest pomoc księżom opiekunom w prowadzeniu grup ministranckich i nie tylko.  

CO?

Pięć spotkań popołudniowych oraz dwa dwudniowe, w czasie których spotkasz znajomych z ASC (lub nawiążesz nowe znajomości), zdobędziesz wiedzę na temat programu formacyjnego LSO, podstaw pedagogiki i psychologii czy roli lidera w grupie. Będzie też czas na umocnienie ducha (Eucharystia, spowiedź, wspólna modlitwa).

Uczestnikami szkoły mogą być lektorzy i ceremoniarze urodzeni w roku 2007 i starsi.

Pod koniec rocznej formacji nowi animatorzy otrzymują błogosławieństwo od Księdza Biskupa w czasie corocznego Dnia Lektora. Od tego momentu rozpoczyna się właściwa posługa animatorska w parafii, połączona ze stałą formacją diecezjalną w ramach warsztatów animatorskich.

Każda Szkoła Animatora kończy się wspólnym wyjazdem wakacyjnym. Jest to tzw. Wakacyjny Obóz Szkoleniowy LSO. To kilkudniowy wyjazd do miejscowości Maniowy w Małopolsce, w czasie którego odbywają się różne warsztaty m.in. z pierwszej pomocy czy prowadzenia zbiórek na poszczególnych stopniach. Poza zajęciami, każdy dzień wypełniony jest różnymi atrakcjami i wyjazdami po okolicy (Krościenko nad Dunajcem, Ludźmierz, Zakopane, Czorsztyn). Obowiązkowo także wychodzimy na górskie szlaki.

GDZIE?

Spotkania popołudniowe w niedzielę: Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Trzemesznie, pl. Michała Kościeszy – Kosmowskiego 8.

Spotkania dwudniowe: Centrum Edukacyjno-Formacyjne w Gnieźnie, ul. Seminaryjna 2.

Wakacyjny Obóz Szkoleniowy LSO – Maniowy (woj. małopolskie)

KIEDY?

Trzemeszno:

22 października 2023 roku, w godz. 14.00-18.30
19 listopada 2023 roku, w godz. 14.00-18.00
4 lutego 2024 roku, w godz. 14.00-18.00
3 marca 2024 roku, w godz. 14.00-18.00
12 maja 2024 roku, w godz. 14.00-18.30

Gniezno:

8-9 grudnia 2023 roku
19-20 kwietnia 2024 roku

Wakacyjny Obóz Szkoleniowy LSO:

Pierwsza połowa lipca 2024 roku.

KOSZT (spotkania w Trzemesznie i Gnieźnie) – 200 zł

ZAPISY TUTAJ (do 20 października)

|
Diecezjalne i ogólnopolskie • Sportowo

Diecezjalne Eliminacje Mistrzostw Polski

W sobotę 10 lutego w Murowanej Goślinie odbyły się diecezjalne eliminacje Mistrzostw Polski LSO o Puchar KnC. Rozgrywki zgromadziły 20 drużyn – 10 w kategorii ministrant i 10 w kategorii lektor młodszy. Piłkarzom towarzyszyli rodzice, trenerzy i księża opiekunowie. Po zaciętych rozgrywkach w kategorii ministrant zwyciężyli chłopacy z Parafii pw. bł. Jolenty w Gnieźnie, a […]

Diecezjalne • Formacyjnie

Wakacyjny Obóz LSO

Mimo, że dopiero zaczynamy ferie, my już myślimy o wakacjach 🙂 Przygotowaliśmy wyjątkową propozycję dla pełnoletnich ceremoniarzy i animatorów. Miejsce dobrze nam znane, czyli Maniowy, które dotychczas gościło każdą ASA. Wakacyjny obóz to idealna okazja, aby odnowić stare znajomości i zawrzeć nowe, zaznać atmosfery, którą pamiętamy z ASC i ASA. Przy okazji obóz połączony będzie […]