Organizowana w poszczególnych dekanatach lub rejonach, ma za zadanie przygotować kandydatów do pełnienia funkcji lektora. Mogą w niej uczestniczyć chłopacy począwszy od VIII klasy szkoły podstawowej. Ci, którzy ukończyli DSL są zaproszeni w maju na Dzień Lektora do Gniezna, gdzie w katedrze otrzymają błogosławieństwo od Księdza Biskupa.
Dekanat Chodzież
Dekanat Trzemeszno
Dekanat Wągrowiec
Nie znalazłeś informacji o DSL w swoim dekanacie? Zapytaj o szczegóły dekanalnego duszpasterza.
Archidiecezjalna Szkoła Ceremoniarza, początkowo funkcjonująca jako kursy ceremoniarskie, rozpoczęła się w 2006 roku z inicjatywy ks. Rafała Wnuka, ówczesnego proboszcza parafii pw. św. Leonarda w Słupcy. Początkowo obejmowała dwa, a później trzy weekendowe spotkania. Od 2011 roku była organizowana w klasztorze braci mniejszych kapucynów w Mogilnie. Od 2023 roku obejmuje cztery spotkania, które odbywają się w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie. Przez 17 lat uczestniczyło w niej blisko tysiąc chłopaków! W roku szkolnym 2023/2024 rusza jej osiemnasta edycja.
Cztery weekendy pełne zdobywania wiedzy liturgicznej, fajnej zabawy i wielu nowych znajomości. Czas, którego na pewno nie będziesz żałował. ASC przez wykłady i warsztaty przekazuje podstawową wiedzę związaną z funkcją ceremoniarza (mszał, procesje, kadzidło, postawy i gesty, Msza z biskupem, Triduum Paschalne itp.). Nie zapominamy także o duchowym wzrastaniu (Eucharystia, spowiedź, wspólna modlitwa) oraz dobrej zabawie i integracji. Uczestniczyć w niej mogą chłopacy począwszy od I klasy szkoły ponadpodstawowej.
Centrum Edukacyjno-Formacyjne w Gnieźnie, ul. Seminaryjna 2
XVIII ASC odbędzie się w następujących terminach:
I stopień – 13-15 października 2023 roku
II stopień – 24-26 listopada 2023 roku
III stopień – 9-11 lutego 2023 roku
IV stopień – 19-20 kwietnia 2023 roku
Propozycja skierowana do ustanowionych ceremoniarzy. Dwudniowe spotkanie, połączone z warsztatami liturgicznymi i pracą w grupach. Dobra okazja do spotkania starych znajomych z ASC. W tym roku będzie także okazją do przygotowań uroczystości odpustowych ku czci św. Wojciecha. Odbędzie się w dniach 19-20 kwietnia w CEF Gniezno.
Inaczej Wakacyjny Obóz Szkoleniowy LSO, przeznaczony dla Prezesów LSO i wszystkich chętnych chłopaków, począwszy od II klasy szkoły ponadpodstawowej, którzy chcą pomóc w prowadzeniu grup ministranckich. Jest to ośmiodniowy wyjazd do miejscowości Maniowy w Małopolsce, w czasie którego odbywają się różne warsztaty m.in. z pierwszej pomocy czy prowadzenia zbiórek na poszczególnych stopniach. Poza zajęciami, każdy dzień wypełniony jest różnymi atrakcjami i wyjazdami po okolicy (Krościenko nad Dunajcem, Ludźmierz, Zakopane, Czorsztyn). Obowiązkowo także wychodzimy na górskie szlaki.
Najbliższy wyjazd odbędzie się w 2024 roku.
ASA, naprzemiennie, albo rozpoczyna albo kończy się wakacyjnym wyjazdem. Oprócz niego, w ciągu roku odbywają się cztery dwudniowe spotkania, w czasie których kandydaci zgłębiają wiedzę na temat programu formacyjnego LSO, podstaw pedagogiki i psychologii czy roli lidera w grupie.
.
Roczna formacja animatorów kończy się wraz z otrzymaniem błogosławieństwa od Księdza Biskupa w czasie corocznego Dnia Lektora. Od tego momentu rozpoczyna się właściwa posługa animatorska w parafii, połączona ze stałą formacją diecezjalną w ramach warsztatów animatorskich.
Kolejny etap formacji animatorów LSO. Jest to dwudniowe spotkanie, w czasie którego animatorzy dzielą się swoim doświadczeniem pracy, uczestniczą w różnych warsztatach, a także pomagają w pracach nad diecezjalnym programem formacyjnym. Jest to okazja do zawiązania wspólnoty między posługującymi animatorami, a kolejnym rocznikiem, który przygotowuje się do tej funkcji. Warsztaty odbędą się w dniach ...
Archidiecezjalna Szkoła Kantora to idea, która od pewnego czasu krążyła wśród osób zaangażowanych w nasze duszpasterstwo. Udało się ją zrealizować w 2021 roku, kiedy rozpoczęła się jej pierwsza edycja. W jej prowadzenie, oprócz członków Diecezjalnej Rady LSO, zaangażowani są także organiści z naszej archidiecezji.
Przez kilka spotkań warsztatowych chcemy przybliżyć uczestnikom piękno śpiewu liturgicznego. Poprzez poznawanie muzyki, bogactwa śpiewu i kompozycji muzycznych pragniemy przede wszystkim odkryć jej ogromną wartość w naszej wspólnotowej i indywidualnej modlitwie.
Centrum Edukacyjno-Formacyjne w Gnieźnie, ul. Seminaryjna 2, 62-200 Gniezno
Pierwsze spotkanie – 21 października 2023 roku, CEF Gniezno