Organizowana w poszczególnych dekanatach lub rejonach, ma za zadanie przygotować kandydatów do pełnienia funkcji lektora. Mogą w niej uczestniczyć chłopacy począwszy od VIII klasy szkoły podstawowej. Ci, którzy ukończyli DSL są zaproszeni w maju na Dzień Lektora do Gniezna, gdzie w katedrze otrzymają błogosławieństwo od Księdza Biskupa.
Nie znalazłeś informacji o DSL w swoim dekanacie? Zapytaj o szczegóły dekanalnego duszpasterza.
Archidiecezjalna Szkoła Ceremoniarza, początkowo funkcjonująca jako kursy ceremoniarskie, rozpoczęła się w 2006 roku z inicjatywy ks. Rafała Wnuka, ówczesnego proboszcza parafii pw. św. Leonarda w Słupcy. Początkowo obejmowała dwa, a później trzy weekendowe spotkania. Od 2011 roku organizowana jest w klasztorze braci mniejszych kapucynów w Mogilnie. Przez 14 lat uczestniczyło w niej ponad 730 chłopaków! W roku szkolnym 2020/2021 rusza jej piętnasta edycja.
Trzy weekendy pełne zdobywania wiedzy liturgicznej, fajnej zabawy i wielu nowych znajomości. Czas, którego na pewno nie będziesz żałował. ASC przez wykłady i warsztaty przekazuje podstawową wiedzę związaną z funkcją ceremoniarza (mszał, procesje, kadzidło, postawy i gesty, Msza z biskupem, Triduum Paschalne itp.). Nie zapominamy także o duchowym wzrastaniu (Eucharystia, spowiedź, wspólna modlitwa) oraz dobrej zabawie i integracji. Uczestniczyć w niej mogą chłopacy począwszy od I klasy szkoły ponadpodstawowej.
klasztor Braci Mniejszych Kapucynów, ul. Benedykta XVI 1 88-300 Mogilno
XV Archidiecezjalna Szkoła Ceremoniarza jest organizowana w formie zdalnej, a kiedy będzie taka możliwość, odbędzie się spotkanie stacjonarne w Mogilnie.
Inaczej Wakacyjny Obóz Szkoleniowy LSO, przeznaczony dla Prezesów LSO i wszystkich chętnych chłopaków, począwszy od II klasy szkoły ponadpodstawowej, którzy chcą pomóc w prowadzeniu grup ministranckich. Jest to ośmiodniowy wyjazd do miejscowości Maniowy w Małopolsce, w czasie którego odbywają się różne wykłady i warsztaty (o programie formacyjnym, podstawach pedagogiki, psychologii grupy, formacji ministrantów na poszczególnych stopniach). Poza zajęciami, każdy dzień wypełniony jest różnymi atrakcjami i wyjazdami po okolicy (Krościenko nad Dunajcem, Ludźmierz, Zakopane, Czorsztyn). Obowiązkowo także wychodzimy na górskie szlaki. Najbliższy wyjazd odbędzie się w dniach 11-18 lipca 2021 roku.
Nazywany także Wakacyjną Integracją Animatorów. W czasie wakacji chcemy się także spotkać ze wszystkimi animatorami, dlatego nieformalnym zwyczajem stał się wakacyjny spływ kajakowy, najczęściej po Jeziorze Popielewskim obok Trzemeszna, dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem „Pod Żaglami”.
Roczna formacja animatorów kończy się wraz z otrzymaniem błogosławieństwa od Księdza Biskupa w czasie corocznego Dnia Lektora. Od tego momentu rozpoczyna się właściwa posługa animatorska w parafii, połączona ze stałą formacją diecezjalną w ramach warsztatów animatorskich.