Diecezjalne • Formacyjnie | 24 lipca 2021

XV Archidiecezjalna Szkoła Ceremoniarza

Nasze duszpasterstwo nie odpoczywa. Zaraz po zakończeniu wyjazdu do Maniowy, w dniach 21-23 lipca, odbyło się spotkanie w ramach XV Archidiecezjalnej Szkoły Ceremoniarza.

W gościnnych murach klasztoru braci kapucynów w Mogilnie spotkało się 26 lektorów z całej archidiecezji. Spotkanie rozpoczęła Msza święta sprawowana przez ks. neoprezbitera Rafała Wojciechowskiego, który na zakończenie udzielił błogosławieństwa prymicyjnego. Po Mszy oraz krótkiej integracji, lektorzy uczestniczyli w wykładach oraz warsztatach posługi przy mszale. Wieczór poświęcony był na nabożeństwo pokutne, które poprowadził ks. Jakub Siutkowski oraz na Adorację Najświętszego Sakramentu i możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Kolejnego dnia uczestnicy zostali wprowadzeni w Liturgię Godzin, uczestniczyli także w kolejnych wykładach i warsztatach oraz ćwiczeniach musztry. Przyszłych ceremoniarzy odwiedził także nowy diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Michał Bubacz. Wieczór rozpoczął się od uroczystych Nieszporów, następnie nie obyło się bez zabaw integracyjnych oraz pytań i dyskusji na różne tematy. Rozmowy oraz gra w mafię, jak to bywa w Mogilnie, trwały do późnych godzin nocnych. Ostatniego dnia uczestnicy mogli zwiedzić podziemia klasztoru oraz w ramach warsztatów rywalizowali w grupach. Spotkanie zakończyła uroczysta Msza święta.

Lektorom w Mogilnie towarzyszyli: ks. kan. Jakub Dębiec, diecezjalny duszpasterz LSO, ks. Rafał Wojciechowski, kl. Kacper Politowski, kl. Piotr Mroczkowski oraz animatorzy LSO – Filip Głowacki i Gerard Kaszyński.

Ta edycja Szkoły Ceremoniarza była o tyle wyjątkowa, że w większości spotkania odbywały się w trybie zdalnym. Począwszy od stycznia, uczestnicy łączyli się sześć razy, aby w sposób multimedialny zgłębić wiedzę liturgiczną.