Diecezjalne • Formacyjnie | 23 stycznia 2023

Rok działalności Formacji Stałej Ceremoniarzy

22 stycznia 2022 r. swoją działalność zainaugurowała Formacja Stała Ceremoniarzy. Do tej pory we wszystkich spotkaniach formacyjnych i przeróżnych inicjatywach przez nią podejmowanych (z wyłączeniem osób biorących udział w realizacji filmiku promującego) udział wzięło ponad 41 osób, w tym: 9 animatorów LSO, 29 ceremoniarzy oraz 3 lektorów, uczestniczących w obecnej edycji ASC.

Pierwsze miesiące aktywności FSC były czasem kształtowania się schematu spotkań. Ostatecznie po konsultacjach z gronem osób uczestniczących w nich regularnie, przyjęty przez nas został schemat poranno-południowy. Przez następny rok spotkania FSC będą odbywać się według następującego planu: O godzinie 10.00 rozpoczynamy pierwszą część spotkania, czyli formację. Nasz duszpasterz diecezjalny, a zarazem Ceremoniarz Prymasowski – ks. Jakub Dębiec przybliża nam temat, który wspólnie wybraliśmy na poprzednim spotkaniu. Formacja dotyczy głównie tematów liturgicznych, ale nierzadko także duchowych lub teologicznych. Przed 12.00 przechodzimy wspólnie do katedry gnieźnieńskiej, gdzie uczestniczymy w uroczystej Mszy Świętej, po jej zakończeniu w okolicach godz. 12.50, wracamy do naszej salki przy budynku Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego gdzie spożywamy ciepły posiłek. Podczas całego spotkania do dyspozycji uczestników jest ekspres do kawy, herbata, a także przeróżne słodkości.

Tegoroczne spotkania odbyły się w dniach: 22 stycznia, 12 lutego, 12 marca, 9 kwietnia, 21 maja, 2 lipca, 27 sierpnia, 15 października, 26 listopada i 30 grudnia. Podjęliśmy na nich wiele ciekawych i interesujących tematów. Poznaliśmy dogłębnie Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego, podstawy historii chrześcijańskiej liturgii oraz modlitwę codzienną Kościoła. Wymienialiśmy się wielokrotnie swoimi doświadczeniami wyniesionymi z parafii oraz dyskutowaliśmy na wiele ciekawych tematów, miedzy innymi o służbie kobiet podczas liturgii, czy obecnych kontrowersji wokół Mszy Świętej sprzed 1970 r. Najbliższe spotkania zaplanowane są na dni: 21 stycznia, 18 lutego i 25 marca 2023 r. Każde z nich odbędzie się w godzinach od 10.00 do 14.30.

Nasi ceremoniarze podjęli służbę podczas wielu celebracji liturgicznych, w tym m.in:

• Święcenia episkopatu bp. Radosława Orchowicza
  • Msza Święta Krzyżma
  • Ogólnopolskie Uroczystości ku czci św. Wojciecha
  • Archidiecezjalny Dzień Lektora
  • Msza Święta z udzieleniem święceń kapłańskich
  • Jutrznia Lednicka
  • Msza Święta na rozpoczęcie PPAG
  • Msze Święte w Archidiecezjalne dni młodych: 17 września i 19 listopada
  • Msza Święta w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata z przyrzeczeniem nowych członków KSM-u.
  • Msza Święta z nieszporami na rozpoczęcie adwentu
  • Msza Święta z przekazaniem Betlejemskiego Światła Pokoju

Podjęliśmy także inne inicjatywy niezwiązane w sposób bezpośredni z służbą przy ołtarzu. Nawiązaliśmy współpracę z sekcją liturgiczną Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w naszej archidiecezji – co miesiąc niektórzy z nas będą spotykać się z członkami powyższej sekcji objaśniając sens, historię oraz znaczenie poszczególnych obrzędów liturgicznych. FSC odpowiedzialna była także za realizację i przygotowanie filmiku promującego LSO pt. „Służę, więc jestem”, dostępnego w naszych mediach społecznościowych. Udział w jego realizacji wzięło ponad 50 ministrantów, lektorów, ceremoniarzy i animatorów LSO, a także kilku kapłanów. Ponadto nasz przedstawiciel obecny był na dekanalnym dniu skupienia dla ministrantów i lektorów dekanatu kłeckiego, gdzie opowiedział o szeroko pojętej formacji liturgicznej.

Na zakończenie pragniemy podziękować wszystkim życzliwym nam kapłanom, klerykom Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego, zaprzyjaźnionym wspólnotom, a także serdecznym nam osobom za każde słowo wsparcia i współpracę w minionym roku. Liczymy, że rok 2023 będzie równie udany, obfitujący w liczne duchowe owoce.