Diecezjalne • Formacyjnie | 15 września 2023

Kolejny Dzień Lektora za nami

W sobotę 13 maja odbył się kolejny Dzień Lektora, połączony z błogosławieństwem do pełnienia funkcji lektora, kantora, ceremoniarza i animatora.

Spotkanie rozpoczęło się w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym. Podsumowano poszczególne szkoły liturgiczne, wręczając wyróżnienia. Przedstawiono także inicjatywy, które czekają nasze duszpasterstwo w najbliższym czasie. Najważniejszą z nich będą XVIII Mistrzostwa Polski LSO w Piłce Halowej, których gospodarzem w dniach 26-28 czerwca będzie Gniezno. Przygotowane także zostało spotkanie pt. „Droga”, w którym trzej absolwenci ASC z minionych lat – ks. Jakub Siutkowski, o. Wojciech Kasprowicz OFMConv. i Jan Przybylski, opowiadali o wyborze swojej drogi życiowej – kapłańskiej, zakonnej i rodzinnej.

W południe bp Radosław Orchowicz sprawował uroczystą Mszę świętą, w czasie której pobłogosławił 130 lektorów, 45 ceremoniarzy, 12 animatorów i sześciu kantorów. W swojej homilii mówił: „Może i wy doświadczacie od swoich rówieśników spojrzenia pełnego politowania czy szyderstwa, że służycie Jezusowi, że do Niego się przyznajecie, że chcecie być blisko i tę bliskość wyrażacie przez aktywną obecność w Liturgicznej Służbie Ołtarza. Jezus właśnie dziś zapowiada nam i przygotowuje na takie sytuacje, w których to, że chcemy być z Panem Bogiem, chcemy Mu służyć i angażować się w Kościół, nie będzie cieszyło się aplauzem i uznaniem”.

Łącznie w Dniu Lektora uczestniczyło blisko 250 młodych ludzi. W uroczystym dniu towarzyszyli im proboszczowie i duszpasterze LSO z ich rodzinnych parafii, diecezjalny duszpasterz LSO ks. kan. Jakub Dębiec, a także wikariusz generalny archidiecezji gnieźnieńskiej ks. kan. Zbigniew Przybylski. Obecni byli także bliscy nowych lektorów, ceremoniarzy, kantorów i animatorów LSO.

Po Mszy w ogrodach seminaryjnych odbył się tradycyjny obiad.

|
Diecezjalne • Formacyjnie

Rusza XVIII edycja Szkoły Ceremoniarza

Nowy rok szkolny rozpoczął się na dobre, także i my ruszamy z naszą szkołą liturgiczną. Na pierwszy ogień oczywiście idzie Archidiecezjalna Szkoła Ceremoniarza, organizowana w tym roku po raz osiemnasty. ASC w tym roku czekają pewne zmiany. Pierwsza – na Szkołę Ceremoniarza składać się będą cztery spotkania. Trzy z nich będą trwały cały weekend, a […]

Diecezjalne i ogólnopolskie • Sportowo

XVIII Mistrzostwa Polski LSO

W zeszłym roku, po powrocie jednej z naszych drużyn z mistrzostw w Kołobrzegu powiedzieliśmy sobie, że my to zrobimy lepiej. Jak powiedzieliśmy, tak chcieliśmy zrobić. Czy się udało? Nie nam oceniać. Ale ilość pozytywnych głosów i zadowolenie na twarzach 1400 uczestników XVIII Mistrzostw Polski LSO o Puchar KnC mówią, że na pewno było warto. Mistrzostwa […]