Diecezjalne • Formacyjnie | 15 września 2023

Kolejny Dzień Lektora za nami

W sobotę 13 maja odbył się kolejny Dzień Lektora, połączony z błogosławieństwem do pełnienia funkcji lektora, kantora, ceremoniarza i animatora.

Spotkanie rozpoczęło się w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym. Podsumowano poszczególne szkoły liturgiczne, wręczając wyróżnienia. Przedstawiono także inicjatywy, które czekają nasze duszpasterstwo w najbliższym czasie. Najważniejszą z nich będą XVIII Mistrzostwa Polski LSO w Piłce Halowej, których gospodarzem w dniach 26-28 czerwca będzie Gniezno. Przygotowane także zostało spotkanie pt. „Droga”, w którym trzej absolwenci ASC z minionych lat – ks. Jakub Siutkowski, o. Wojciech Kasprowicz OFMConv. i Jan Przybylski, opowiadali o wyborze swojej drogi życiowej – kapłańskiej, zakonnej i rodzinnej.

W południe bp Radosław Orchowicz sprawował uroczystą Mszę świętą, w czasie której pobłogosławił 130 lektorów, 45 ceremoniarzy, 12 animatorów i sześciu kantorów. W swojej homilii mówił: „Może i wy doświadczacie od swoich rówieśników spojrzenia pełnego politowania czy szyderstwa, że służycie Jezusowi, że do Niego się przyznajecie, że chcecie być blisko i tę bliskość wyrażacie przez aktywną obecność w Liturgicznej Służbie Ołtarza. Jezus właśnie dziś zapowiada nam i przygotowuje na takie sytuacje, w których to, że chcemy być z Panem Bogiem, chcemy Mu służyć i angażować się w Kościół, nie będzie cieszyło się aplauzem i uznaniem”.

Łącznie w Dniu Lektora uczestniczyło blisko 250 młodych ludzi. W uroczystym dniu towarzyszyli im proboszczowie i duszpasterze LSO z ich rodzinnych parafii, diecezjalny duszpasterz LSO ks. kan. Jakub Dębiec, a także wikariusz generalny archidiecezji gnieźnieńskiej ks. kan. Zbigniew Przybylski. Obecni byli także bliscy nowych lektorów, ceremoniarzy, kantorów i animatorów LSO.

Po Mszy w ogrodach seminaryjnych odbył się tradycyjny obiad.

|
Diecezjalne i ogólnopolskie • Sportowo

Diecezjalne Eliminacje Mistrzostw Polski

W sobotę 10 lutego w Murowanej Goślinie odbyły się diecezjalne eliminacje Mistrzostw Polski LSO o Puchar KnC. Rozgrywki zgromadziły 20 drużyn – 10 w kategorii ministrant i 10 w kategorii lektor młodszy. Piłkarzom towarzyszyli rodzice, trenerzy i księża opiekunowie. Po zaciętych rozgrywkach w kategorii ministrant zwyciężyli chłopacy z Parafii pw. bł. Jolenty w Gnieźnie, a […]

Diecezjalne • Formacyjnie

Wakacyjny Obóz LSO

Mimo, że dopiero zaczynamy ferie, my już myślimy o wakacjach 🙂 Przygotowaliśmy wyjątkową propozycję dla pełnoletnich ceremoniarzy i animatorów. Miejsce dobrze nam znane, czyli Maniowy, które dotychczas gościło każdą ASA. Wakacyjny obóz to idealna okazja, aby odnowić stare znajomości i zawrzeć nowe, zaznać atmosfery, którą pamiętamy z ASC i ASA. Przy okazji obóz połączony będzie […]