Naszym duszpasterstwem zajmuje się od 2007 roku. Oprócz funkcji diecezjalnego duszpasterza LSO jest także przewodniczącym Wydziału Duszpasterskiego gnieźnieńskiej Kurii oraz ceremoniarzem prymasowskim.
Naszym duszpasterstwem zajmuje się od 2000 roku. Oprócz funkcji diecezjalnego duszpasterza LSO jest także proboszczem parafii pw. św. Mikołaja w Sławnie.
Przewodniczący: ks. kan. Jakub Dębiec
Sekretarz: ks. Rafał Wojciechowski
Przewodniczący sekcji: ks. Jakub Dębiec, ks. Stanisław Ejdys, ks. Jakub Siutkowski, ks. Rafał Wojciechowski
Animatorzy: Łukasz Chojnacki, Wiktor Drzewiecki, Wiktor Karabin, Gerard Kaszyński, Krzysztof Zaborowski
Rada jest organem koordynującym poszczególne działania związane z LSO, zarówno na poziomie diecezji, jak i dekanatów. Tworzą ją dekanalni i parafialni duszpasterze ministrantów oraz animatorzy LSO, zrzeszeni w pięciu sekcjach:
Sekcja programowa: ks. Jakub Dębiec, ks. Ryszard Gilas
Sekcja formacyjna: ks. Rafał Wojciechowski (ASC), ks. Zbigniew Ilkowski (ASK), ks. Adam Wawrzyniak (ASA), ks. Piotr Mroczkowski, Wiktor Drzewiecki, Wiktor Karabin, Krzysztof Zaborowski
Sekcja modlitewna: ks. Jakub Siutkowski
Sekcja sportowo-integracyjna: ks. Stanisław Ejdys
Sekcja medialna: ks. Rafał Wojciechowski, Gerard Kaszyński, Wiktor Karabin, Kacper Górka
W przygotowaniu jest diecezjalny program formacyjny LSO. Opieramy go na dorobku Czcigodnego Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego oraz podręczników formacyjnych, wydanych przez Krajowe Duszpasterstwo Służby Liturgicznej w latach 1980-1985.
Jako Duszpasterstwo Liturgicznej Służby Ołtarza wychodzimy z podstawowego założenia, że należy odróżnić LSO od służby liturgicznej. Służba liturgiczna to ogół osób posługujących w czasie liturgii, wykonujących różne funkcje (ministrant, lektor, kantor, organista, schola, zbierający składkę, niosący dary itp.). LSO stanowi część służby liturgicznej, będąc odrębną grupą formacyjną, dziecięco-młodzieżową, skierowaną dla chłopców w wieku szkolnym oraz, względnie, w czasie studiów.
W naszej archidiecezji opracowany został szkic programu formacyjnego, zakładający zdobywanie konkretnych stopni:
Podręczniki, przygotowane przed KDSL w latach 1980-1985 chcemy zaktualizować i dostosować do obecnych wymagań, jakie stawia formacja Liturgicznej Służby Ołtarza. Podręczniki obejmują jedynie formację ministrancką, dlatego dla formacji lektorów, ceremoniarzy, animatorów i kantorów przygotowujemy w pełni własne materiały. Podręczniki dla Dekanalnej Szkoły Lektora są już gotowe (dostępne w stosownej zakładce), w przygotowaniu jest podręcznik Archidiecezjalnej Szkoły Ceremoniarza oraz Animatora.