Sport

Eliminacje do Ogólnopolskich Mistrzostw LSO
22 lutego, 8 marca, 22 marca

Turniej Tenisa Stołowego
informacje wkrótce

więcej informacji

W przygotowaniu jest diecezjalny program formacyjny LSO. Opieramy go na dorobku Czcigodnego Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego oraz podręczników formacyjnych, wydanych przez Krajowe Duszpasterstwo Służby Liturgicznej w latach 1980-1985.

Jako Duszpasterstwo Liturgicznej Służby Ołtarza wychodzimy z podstawowego założenia, że należy odróżnić LSO od służby liturgicznej. Służba liturgiczna to ogół osób posługujących w czasie liturgii, wykonujących różne funkcje (ministrant, lektor, kantor, organista, schola, zbierający składkę, niosący dary itp.). LSO stanowi część służby liturgicznej, będąc odrębną grupą formacyjną, dziecięco-młodzieżową, skierowaną dla chłopców w wieku szkolnym oraz, względnie, w czasie studiów.

W naszej archidiecezji opracowany został szkic programu formacyjnego, zakładający zdobywanie konkretnych stopni:

Do pobrania

Podręczniki

Podręczniki, przygotowane przed KDSL w latach 1980-1985 chcemy zaktualizować i dostosować do obecnych wymagań, jakie stawia formacja Liturgicznej Służby Ołtarza. Podręczniki obejmują jedynie formację ministrancką, dlatego dla formacji lektorów, ceremoniarzy, animatorów i kantorów przygotowujemy w pełni własne materiały. Podręczniki dla Dekanalnej Szkoły Lektora są już gotowe (dostępne w stosownej zakładce), w 2024 roku został przygotowany podręcznik dla Archidiecezjalnej Szkoły Ceremoniarza. 

FORMACJA MINISTRANTÓW

Formacja pięcioletnia, obejmująca roczny czas kandydatury i cztery lata formacji ministranckiej. Zasadnicza formacja ministrancka składa się ze stopnia ministranta młodszego (IV i V klasa) oraz ministranta starszego (VI i VII klasa). 

  • Kandydat (planowane wydanie w pierwszym kwartale 2025)
  • Ministrant młodszy - dwa lata formacji
  • Ministrant starszy - dwa lata formacji 

FORMACJA LEKTORÓW

Formacja lektorów rozpoczyna się w ósmej klasie szkoły podstawowej przygotowaniem do pełnienia funkcji lektora. Odbywa się to w ramach Dekanalnej Szkoły Lektora.

Oprócz podręczników dla kandydatów na lektora, ceremoniarza i animatora, będą opracowane podręczniki formacyjne dla lektorów w parafii, obejmujące formację czteroletnią (szkoła ponadpodstawowa).