Diecezjalne • Formacyjnie | 30 marca 2022

III stopień ASC

W miniony weekend, 25-27 marca, po raz trzeci zgromadziliśmy się w ramach Archidiecezjalnej Szkoły Ceremoniarza.

Po zakwaterowaniu zgromadziliśmy się na wspólnej kolacji oraz zapoznaliśmy z programem III stopnia. Tym razem dotyczył on zbliżającego się Wielkiego Tygodnia. Następnie udaliśmy się do kościoła, aby dołączyć do parafialnej drogi krzyżowej. Kolejnym punktem dnia był egzamin – mimo obaw, wszystkim udało się go zdać. Po egzaminie zebraliśmy się na konferencji duchowej, podczas której słowem wzbogacił nas ks. Jakub Siutkowski. Była ona wstępem do najważniejszego momentu dnia – Adoracji Najświętszego Sakramentu. Sobotni poranek rozpoczęliśmy Eucharystią i śniadaniem. Następnie udaliśmy się na wykłady, podczas których zgłębiliśmy wiedzę o Triduum Paschalnym i Wielkanocy. Po wysiłku intelektualnym nadszedł czas na wysiłek fizyczny, czyli musztrę. Poprowadził ją jeden z gości specjalnych, kl. Filip Głowacki. Kolejnym punktem spotkania był obiad i czas wolny. O godzinie 15:00 zgromadziliśmy się wspólnie na Koronce do Miłosierdzia Bożego, a następnie na części warsztatowej. Kolejnym punktem spotkania było spotkanie z gośćmi – alumnami gnieźnieńskiego roku propedeutycznego: kl. Filipem Głowackim, kl. Bartoszem Jaskólskim oraz kl. Bartłomiejem Jackiem, absolwentami Szkoły Ceremoniarza. Mogliśmy wysłuchać ich świadectw powołania. Po kolacji zgromadziliśmy się w kościele na uroczystych I Nieszporach 4 niedzieli wielkiego postu. Następnie odbył się synod, podczas którego rozmawialiśmy o sprawach związanych z Kościołem i jego przyszłością. Sobotę zakończyliśmy ostatnim już wieczorem integracyjnym. Niedzielny poranek rozpoczęliśmy śniadaniem, po którym nadszedł czas na spakowanie swoich rzeczy. Zwieńczeniem III stopnia była uroczysta Msza Święta, podczas której przyszli ceremoniarze mogli wykorzystać zdobytą wiedzę i nowe umiejętności.

Przyszłym ceremoniarzom towarzyszył ks. Jakub Dębiec, nasz duszpasterz, ks. Rafał Wojciechowski, klerycy gnieźnieńskiego seminarium – kl. Piotr Mroczkowski i kl. Eryk Daniel oraz animatorzy LSO – Gerard Kaszyński, Wiktor Drzewiecki, Kacper Dereziński, Michał Wysocki i Szymon Ławecki.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za wspólnie spędzony czas oraz życzymy zdania egzaminu końcowego. Do zobaczenia w katedrze!