Diecezjalne • Formacyjnie | 13 listopada 2021

XVI ASC – I stopień za nami

W dniach 5-7 listopada do murów mogileńskiego klasztoru po raz kolejny zawitali lektorzy naszej archidiecezji przygotowujący się do pełnienia funkcji ceremoniarza.

Spotkanie rozpoczęło się w piątkowe popołudnie od zapoznania się z klasztorem i wspólnej kolacji. Nie zabrakło też wykładu wprowadzającego w posługę ceremoniarza i istotę liturgii. Wieczór upłynął pod znakiem integracji oraz konferencji duchowej, zakończonej wprowadzeniem do rachunku sumienia. Chętni mogli także skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania.

W sobotę, po porannej Eucharystii, lektorzy udali się na kolejne wykłady prowadzone przez kleryków oraz animatorów. Dotyczyły one m. in. budowy Mszy Świętej oraz Mszału Rzymskiego, postaw i gestów w liturgii czy komend łacińskich. Po obiedzie natomiast lektorzy mogli samodzielnie przećwiczyć zdobytą wiedzę podczas warsztatów. Intensywny dzień zakończył się wieczorem integracyjnym oraz wspólnym odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego. Niedziela rozpoczęła się śniadaniem oraz przygotowaniami do zwieńczającej pierwszy etap uroczystej Mszy Świętej, która rozpoczęła się o godzinie 9.30 w mogileńskiej świątyni.

Lektorom towarzyszyli: ks. Jakub Dębiec – Diecezjalny Duszpasterz LSO, ks. Rafał Wojciechowski, kl. Piotr Mroczkowski, kl. Bartłomiej Dyrka, kl. Eryk Daniel oraz animatorzy: Gerard Kaszyński, Kacper Dereziński, Szymon Ławecki, Wiktor Drzewiecki i Michał Wysocki.